COĞRAFİ KONUM

 

Patara, Antalya-Muğla il sınırını çizen Eşen Çayı’nın doğusunda konumlanır. İdari olarak Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı olan Gelemiş köyünün içindedir.

 

Kenti denize bağlayan yaklaşık 2 km uzunluğundaki liman koyu, buzulların eridiği Holosen Çağ’da deniz suyunun yükselerek karaya ilerlemesi sonucunda oluşmuştur. Bu jeomorfolojik oluşum, kentin iskân ve terk edilmesine baş rolü üstlenen liman koyunun ve korunaklı limanın oluşumunu sağlamıştır. Patara’nın doğal ve korunaklı limanı 5 km uzaklıktaki Eşen Nehri’nin taşıdığı alüvyonlarla son 500 yıl içerisinde dolarak işlevini kaybetmiştir.

 

 

Caddeler

Yazıtlar

Meclis Binası

Çevresel Arkeoloji

Agora

Prytaneion

Diğer Yayınlar

Nekropoller

Horrea

Tapınaklar

Tepecik

Telsiz ve Telgraf Binası

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video) Patara kazılarına ait olup,ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.  İçerikleri izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Bu hakları ihlal eden kişiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan hukuki ve cezai yaptırımlara tabi olurlar.

© Copyright PataraKazıları 1988

 

Web Designer Mustafa  AĞGÜL