2020
PATARA YILI
YEAR of PATARA
2020
PATARA YILI
YEAR of PATARA

Deniz Feneri

Deniz Feneri

Deniz Feneri

Patara Deniz Feneri, içinde ana limanın da bulunduğu Patara Koyu’nun güneybatı ucunda yer almaktadır.  Kazı çalışmaları 2004 yılı Ağustos ayında başlamıştır. 2005 yılı Aralık ayında kazısı tamamlanan yapıdan 2500’ün üzerinde blok taş, üç katman halinde kaldırılmış ve podyum çevresindeki alanda buluntu yerlerine göre yerleştirilmiştir. Patara Deniz Feneri, aynı anda planlanıp aynı anda inşa edilen bir podyum ve bir kuleden oluşmaktadır. Podyum üzerine oturan fener kulesi; iç içe duran, aralarından spiral döngülü merdivenin yükseldiği silindir formlu iki birimden oluşmaktadır.

Patara Deniz Feneri’nde biri en üst kotta duran altın kaplı bronz harflerle oluşturulmuş anıtsal, bir de doğu cepheye dikilen heykel altlığının üzerindeki olmak üzere iki adet yazıt bulunmaktadır. Yazıtta yer alan İmparator Nero ile ilgili bilgiler MS 64/65 yıllarına işaret etmektedir. Bu tarihte fenerin inşaatı bitirilmiş olmalıdır.

Çalışmalarda ele geçen seramik ve sikke buluntuları, Geç Hellenistik Dönem’den 13. yüzyıla kadar uzanan bir kronolojik skalayı yansıtırlar. Buluntular arasında küçük fragmanlar halinde anıtsal fener yazısının, bronzdan dökülen ve altınla kaplanan harfleri de ele geçmiştir.

Diğer Yapılar

Tapınaklar
Nekropoller
Deniz Feneri
Meclis Binası
Kent Kapısı
Tiyatro
Kiliseler
Hamamlar
Tepecik Yerleşkesi
Diğer Alanlar